Onderzoek: steeds meer vrouwen in muziek, ongelijkheid blijft wel

Deel op Facebook Deel op Twitter Deel op WhatsApp
Van onze redactie

Uit onderzoek van BumaStemra blijkt dat het aantal vrouwelijke muziekmakers in Nederland licht is gestegen, maar dat deze groep nog altijd ondervertegenwoordigd is. Daarnaast blijven vrouwen regelmatig ongelijkheid ervaren, maar groeit het bewustzijn hierover en stijgt het inkomen van vrouwen sneller dan dat van mannen. De resultaten zijn onderdeel van de campagne Rise Up, die in 2022 werd gelanceerd om de positie van vrouwen in de Nederlandse muziekindustrie te verbeteren. Met het onderzoek wilde BumaStemra peilen in hoeverre er vooruitgang is geboekt ten opzichte van de vorige dataset uit 2016 en het onderzoek uit 2017.

In vergelijking met een eerdere dataset van BumaStemra uit 2016, blijkt dat het aantal vrouwelijke muziekmakers van 13 procent in 2016 vorig jaar naar 16 procent was gestegen. Daarnaast zijn er volgens de respondenten steeds meer zichtbare vrouwelijke rolmodellen en kan 31 procent van de ondervraagden er hier drie van noemen. Bij het onderzoek dat in 2017 werd gedaan, was dit nog 20 procent. Toch blijft bij een overgrote meerderheid (68 procent) van de ondervraagde vrouwen het gevoel bestaan dat de muziekindustrie echt een ‘mannenwereld’ is. De organisatie, die schrijvers, componisten en uitgevers van muziek vertegenwoordigt, ondervroeg hiervoor afgelopen najaar 560 van de eigen leden.

Hoewel mannen nog steeds veel meer verdienen dan vrouwen, bijna drie keer zoveel, stijgt het gemiddelde jaarinkomen afkomstig van BumaStemra van vrouwen wel sneller. De afgelopen acht jaar steeg het inkomen van de top 100 vrouwen met 68 procent, de mannen gingen juist 3 procent minder verdienen. Bijna driekwart van de vrouwelijke respondenten maakt zich alsnog zorgen over hun werk in de muziekwereld, tegenover 45 procent van de mannen.

Conclusie en aanbevelingen

De onderzoekers geven vooral omgevingsfactoren als verklaring van de resultaten. Zo noemen ze de mannelijke-dominante cultuur, de traditionele structuren en het gebrek aan vrouwelijke rolmodellen. Bij het vorige onderzoek in 2017 gaven de respondenten, voornamelijk mannen, vaker antwoorden die met persoonlijke kenmerken of houdingen van vrouwen te maken hadden. “Dit verschil zou kunnen wijzen op een groter bewustzijn van de onderliggende structuren die leiden tot ongelijke kansen”, stellen de onderzoekers.

Een van de aanbevelingen van het onderzoek is te kijken welke redenen er zijn waarom vrouwen stoppen met hun carrière als muziekmaker. Ook wordt opgeroepen om de zichtbaarheid van vrouwen in niet-traditionele rollen, zoals zangeres van een band, te versterken. Dit laatste komt onder meer naar voren in de stelling dat een derde van de ondervraagde vrouwen zich niet serieus genomen voelt, “omdat ze regelmatig worden gezien als alleen de zangeres of de veronderstelling is dat ze geen technische of instrumentale kennis hebben”.

 

BuzzE

 

 

Lees verder

Mis geen enkele winactie!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Facebook Twitter

DenD Partners

  • Dirk
  • Brookland
  • LAM jouw museum
  • Dirck

Deze site gebruikt trackingtechnologieën. Je kunt ervoor kiezen om deze technologieën te accepteren of te weigeren.