Faber wil proef met toezicht op overlastgevende asielzoekers

Deel op Facebook Deel op Twitter Deel op WhatsApp
Van onze redactie

TER APEL (ANP) – Asielminister Marjolein Faber heeft plannen voor een proef aangekondigd om scherp toezicht te houden op overlastgevende asielzoekers die weinig kans maken op een asielvergunning. Zij krijgen in eerste instantie een meldplicht opgelegd, zo is het plan. Werken ze niet mee, dan moeten ze verhuizen naar een locatie waar ze onder verscherpt toezicht komen te staan. Dergelijke maatregelen zijn omstreden.

De PVV-bewindsvrouw heeft dit voornemen aangekondigd tijdens een bezoek aan het aanmeldcentrum in Ter Apel. Later op donderdag ontmoet ze de burgemeester, wethouders en raadsleden van de gemeente en wil ze de plannen met hen bespreken. Op basis hiervan kan ze mogelijk nog enkele aanpassingen doen aan haar plan. Daarna informeert ze de Tweede Kamer hierover in een brief.

Het is niet duidelijk op welke manier het plan van Faber precies verschilt van de eerdere proef met de procesbeschikbaarheidslocatie in Ter Apel. Met die pbl zette Fabers voorganger Eric van der Burg asielzoekers onder verscherpt toezicht vast, maar de locatie moest sluiten na een rechterlijke uitspraak dat een asielzoeker te veel in de vrijheid beperkt wordt. De proef werd na de uitspraak op 1 maart 2024 tot op heden gepauzeerd.

‘Prikkelarme omgeving’

Ook Fabers pilot zal plaatsvinden in het aanmeldcentrum van Ter Apel. Overlastgevende asielzoekers uit landen die te boek staan als veilig, kunnen worden verplicht om zich twee keer per dag te melden. Het idee daarachter is dat ze op en rond het aanmeldcentrum geen overlast veroorzaken en hun asielaanvraag sneller kan worden afgehandeld, omdat ze beschikbaar zijn voor het papierwerk.

Werken ze niet mee, dan worden ze geplaatst in een “prikkelarme omgeving” waar ze onder “verscherpt toezicht” staan. Vanuit daar kunnen ze niet naar de rest van het terrein, wel kunnen ze op een afgezet deel naar buiten. Deze asielzoekers krijgen ook het voorstel om mee te werken aan een intensief programma met als doel hun gedrag te veranderen. De deelname is volgens een woordvoerder van Faber vrijwillig, maar de asielzoekers krijgen wel het dringende advies om mee te doen.

Faber onderzoekt of het juridisch mogelijk is de asielzoekers te verplaatsen naar een “vrijheidsbeperkende locatie” als de problemen aanblijven en de asielzoekers ernstige overlast veroorzaken of worden verdacht van strafbare feiten. Het zou dan gaan om een al bestaande handhaving- en toezichtlocatie voor overlastgevende asielzoekers of een gevangenis.

 

ANP

 

 

Lees verder

Mis geen enkele winactie!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Facebook Twitter

DenD Partners

  • Dirk
  • Brookland
  • LAM jouw museum
  • Dirck